Informace

Jak vypadá den na lodi

  

Ráno se vyplouvá tak nějak, jak se lidi probudí... Posnídá se a kolem 10 hodiny se vyplouvá. Plujeme většinou mezi ostrovy, kde se můžeme kochat krásnou chorvatskou krajinou a zároveň jsme v bezpečí před vysokými vlnami a můžeme relativně rychle zajet do bezpečného závětří. Při plavbě se za loď vyhodí lano a kdo chce, může si jít zaplavat. Kolem poledne se na mapě vybere nějaká pěkná zátoka, kde zakotvíme, uvaříme oběd a mezi tím si trochu zapotápíme. Po obědě se pokračuje dál v plavbě do předem určeného místa, kam dorazíme kolem 6 hodiny. Většinou kotvíme v malých romantických marínách. Večeříme na lodi, nebo si zajdeme do místní hospůdky. Večer se obvykle nese v duchu procházek, poznávání místních koloritů, případně oslavami čehokoliv. Nemůžu říct, že bych na lodi zažil nudu. Nevím jak je to možné, ale je to tak. Také se mi nestalo, že bych zažil na lodi něco co by se podobalo ponorce, nebo nepříjemnému soužití. Na lodi se dá uchovat, i když se to nezdá, jisté soukromý. Takže i můj dobrý kamarád, který preferuje spíše samotu a klid se velice divil a pochvaloval, že to jde.

     

 

Loď

Lodě se většinou v rozměrech pohybují přes 10 metrů. Jsou velmi dobře vybaveny kuchyňkou s kompletním příslušenstvím, teplou sprchou, WC, salónek, kajuty po dvou. Ložní prádlo, bezpečnostní výbava pro plavbu na moře, navigace, záchranný člun. Možné je také připlatit si za přídavný motor na záchranný člun.

         

 

Co sebou?

Na moře se musíte vybavit do každého počasí. Když je hezky, tak je hezky. To znamená plavky, kraťasy, ploutve, šnorchl brýle, opalovací krém a pivo s nízkým obsahem alkoholu.

Když není hezké počasí, potřebujete teplé nejlépe nepromokavé svršky, čepici, mikinu, boty, nejlépe s bílou podrážkou a rum s vysokým obsahem alkoholu. 

Určitě se neztratí lékárnička ( pro případ nejvyšší nouze kinedril ) brýle, něco na čtení, nebo pro zábavu. čelovka

 

 

 

Jídlo

Každý den vaří pro ostatní jiný člen posádky jedno teplé jídlo, zpravidla večeři. Na snídani a večeři si každý nakoupí jídlo v Čechách a drobné suroviny pak dokupuje na místě. Sem tam se zajde na večeři do maríny ochutnat místní speciality. Z mých zkušeností vyplývá, že jídla je vždy přebytek, takže se vaří zpravidla dvě teplá jídla. Možné je taky nachytat pár ryb a ochutnat skutečně čerstvou pochoutku. Voda je na lodi.

              

  

Kapitán

I když na lodi panuje demokracie, kapitán má vždy právo veta. Doporučí vám trasu a obeznámí vás s případnou problematikou plavby. Všichni budou proškoleni a kdo bude chtít, může si zkusit navigovat, kormidlovat atd. to vše v rámci bezpečnosti posádky. Kapitán si vyhrazuje právo, vysadit člena  posádky kdekoliv na bezpečném místě v případě, že bude narušovat bezpečnost ostatních členů posádky!!

Posádka

Často se stává, že by si chtěl někdo jachting vyzkoušet, ale z nějakých důvodů nenalézá podporu svých přátel a nemůže dát dohromady celou posádku. Pro tuto variantu zde máme variantu plavby Jednotlivci. Osobně jsem si tuto variantu vyzkoušel a byl jsem příjemně překvapen s jakou skupinou lidí jsem se sešel a byl jsem velice rád, že jsem poznal nové přátelé a obohatil se o nové zážitky, které z neznámého často vyplývají. Tento fakt je také dán tím, že na loď se většinou přihlásí celkem homogenní skupina relativně stejné sociální vrstvy a smýšlení. Proto jsou také plavby vždy překvapením, výzvou, dobrodružstvím a příjemným zážitkem.

Výhody a nevýhody dovolené na jachtě

Častým dotazem pak bývá, otázka mořské nemoci. Ano na lodi se Vám skutečně může udělat špatně vlivem velkých vln, nadměrné konzumace alkoholu a někomu taky nesednou jídla mořských plodů. Pro tyto případy se plavíme mezi ostrovy, které působí jako vlnolamy. Pijeme s Mírou, když je na palubě a baštíme guláš. Za mou kapitánskou kariéru se nikomu na lodi špatně neudělalo. Ano, po týdnu na moři se budete na pevnině zhruba dva dny trochu motat. Je to vlivem limbického systému, který se zadaptoval na mořské prostředí.

Představte si dovolenou, kde se na Vás nemačkají lidé na pláži, nemusíte cestovat z hotelu k moři a hledat místo na pláži mezi mačkajícími se cizinci. Představte si dovolenou, kde si můžete jít zaplavat kdykoliv chcete, a minutu na to si jít lehnout do své kajuty, nebo si hned udělat jídlo a dát si vychlazené pivo z lednice. Místo, kde jste v klidu a bezpečí a přesto cestujete a každý den poznáváte nová městečka a krásnou přírodu Chorvatska. Levná dovolená na jachtě, abych byl přesnější, na plachetnici, kde můžete trávit současně aktivní i pasivní způsob dovolené v naprostém souladu s přírodou. Můžete se potápět v zátoce, rybařit, spát celý den, nebo se aktivně podílet na plavbě a když se Vám nelíbí místo, nebo počasí, můžete se prostě přesunout jinam. Může to být naprostý relax a pohoda, opalování na sluníčku v případě krásného počasí. Nebo v případě špatného počasí skutečné, hluboké a intenzivní zážitky o kterých budete vyprávět celý život. Ať tak a nebo tak prakticky nic Vám nemůže zkazit dovolenou. Pokud si spočítáte reálné náklady na dovolenou v hotelu, pak zjistíte, že dovolená na jachtě je cenově srovnatelná a poskytuje úplně jiné možnosti a hlavně zážitky.


Kontakty

Mgr.Jan Mazan
727 814 779
jan.mazan@jachtpro.cz